"Piątka" z Erasmusa w Słowenii
02-07-2019  administrator887

Wymiana międzynarodowa w ramach projektu Erasmus+ realizowana w dniach 27-31 maja dotarła do Bohinj w Słowenii. W ramach realizowanych zadań sześciu uczniów „Piątki” wykazało się wiedzą i umiejętnościami językowymi, niezbędnymi w porozumiewaniu się ze swoimi kolegami i koleżankami z partnerskich szkół z Hiszpanii, Włoch, Turcji i Słowenii.

Zgodnie z główną ideą projektu promującego czytelnictwo wśród młodzieży uczestniczono w warsztatach produkcji papieru czerpanego, kaligraficznych, bardzo ciekawe było „spotkanie” ze starymi maszynami drukarskimi. Zwiedzono nowoczesną bibliotekę w Kranji. Pomysłowo zrobiona akcja promująca to miejsce ze względu na funkcjonalność. Można tam nie tylko wypożyczyć książki, ale też poczytać prasę przy filiżance kawy czy herbaty. Najmłodsi mogą skorzystać z wypożyczalni połączonej z miejscem do zabawy. Prezentacje multimedialne o poszczególnych krajach i miastach pt. „Skąd przybyliśmy?” wymiana instrukcji do tradycyjnych gier, w które można pograć na przerwie lub podwórku, wspólna zabawa oraz interpretacja cytatów wybranych przez uczniów z „Małego księcia” pracowicie wypełniły czas.

Zrealizowane w trakcie pobytu wycieczki pozwoliły zapoznać się z bogatą tradycją, kulturą i przepiękną przyrodą tego górskiego regionu Słowenii. Gościnne przyjęcie w domach i szkole udekorowanej ilustracjami i cytatami z Małego Księcia upewniło, że ten rodzaj zdobywania doświadczeń i edukacji w międzynarodowym gronie przynosi wymierne efekty. Daje poczucie, że choć w rodzinie państw europejskich można różnić się w obrębie systemów edukacyjnych, lecz wychowując, wszyscy starają sie uczyć dzieci tolerancji, otwartości, kreatywności i poczucia wspólnoty. Takie wnioski są dowodem dobrze wykorzystanej szansy przez nauczycieli zaangażowanych w pracę nad projektem po stronie polskiej: koordynatora p. Justyny Paligi, p. Marty Szewczyk, p. Ewy Kowalskiej oraz dyrektora Elżbiety Gocyły.